Posts on Twitter:

Make Your Home Look Lived In The most important thing that you can do to keep your home safe is to make it look like you never left. Read more: Visit our website:These share the best for getting out on the slopes, where to stay, where to eat and more. Check out the and Pack byNow This is a Holiday! These Gorgeous Over-water Villas in Bora Bora Come With See-through Floors and Butler Service (Video)


Let the magic of savannah captivate you. Take a chance to get to know different places with different cultures, get out of the routine and travel the world. Visit
followsummer is a global travel & lifestyle blog that is open to advertising, sponsorship, & reviews & is one of Canada’s leading travel blogs. Work with Us!
"The only toiletries are a bar of soap, a shower cap and a 2 in 1 shampoo dispenser in the shower."
Student Travel: Spent lakhs to ? A few more on insurance could eliminate the probability of spending another lakhs on healthcare, luggage issues and other unexpected expenditures. Click to know more:
Retweet Retweeted Like Liked💡 Fantastic Idea 💡 Young visitors will receive a goody bag upon arrival at Seahorse Guest House meaning parents can unpack whilst their children are occupied.Posts on Tumblr:

5

prázdniny v Římě…

Kam v Římě aneb 5 staveb, které stojí za vidění

Nemusíte mít rádi umění, aby vás uchvátily nádherné mramorové sochy ve vile Borghese a nemusíte být ani znalci historie, aby na vás dýchla tak silně, jak to umí Řím a jeho stavby. I slovo monumentální zní pro jejich popis nepatřičně. Velikost římských dějin se ve městě zrcadlí na každém kroku a jak jsem zjistila i v srdcích obyvatel. Považují se za Římany více než Italy a zdraví se zásadně Salve místo Buon giorno.

image

A protože mé cesty vždy spojují architekturu /a dobré jídlo v dalším článku/, zde 5 prověřených tipů. Záměrně vynechávám historické budovy. Jejich výčet by vydal na týden čtení a najdete jej v každém průvodci. Kromě již zmíněné vily Borghese, kde je vstup nutno rezervovat dopředu, jsem se nechávala unést ulicemi, žasla nad krásou antických soch a opulentností staveb a mé toulání mne vždy dovedlo k místu, které jsem si přála vidět.

Keep reading